Автор и визуализации: Руслан Дражев
В ранните часове на 24 февруари електрически стълб, представляващ част от инфраструктурата за тролейбусния транспорт във Варна, падна върху лек автомобил, движещ се по южното платно на бул. “Сливница” в близост до кръстовището с ул. “Отец Паисий”. Инцидентът се размина без жертви, защото се случи през нощта, когато няма активен трафик по булеварда.
На последвалото изявление по темата заместник-кметът Илия Коев съобщи, че Община Варна ще задължи „Градски транспорт“ да инспектира всички подобни стълбове, както и цялата стопанисвана от тях инфраструктура и да представи доклад за състоянието на отделните елементи на мрежата, съгласно задълженията им според Закона на устройство на територията. От друга страна, ангажимент на общината е да поддържа стълбовете за улично осветление като в проектобюджета за следващата година се предвиждат средства за обследване на стълбовете чрез специализирана ултразвукова техника, за да се прецени кои подлежат на ремонт и кои следва да бъдат подменени.
Инцидентът няма да повлияе на обслужването на тролейбусните линии, защото подвижният състав от тролейбуси в града се състои от модел, оборудван и с дизелов двигател, което позволява гъвкавост в случаи на пътни ремонти, аварии или други причини за кратко придвижване през участък без използване на контактната мрежа.
Тя пък прави впечатление, че е амортизирана, което лесно се констатира от минувачите и пътниците – ръждиви захващащи/окачващи елементи на контактната мрежа, както и нуждата на места тролеите да намаляват скоростта до 10-20 км/ч и водещите до допълнително забавяне в придвижването нередки случаи на разкачане на токоприемните щанги от мрежата. Тези фактори въздействат отрицателно на тролейбусния транспорт във Варна, правейки го значително по-бавен от потенциала, който носи. За сравнение, в София услугата се осъществява от същия модел тролеи – Škoda 26Tr Solaris (допълнен и от съчленената му разновидност Škoda 27Tr Solaris), но там тези превозни средства се движат с чувствително по-висока скорост, включително при завои и кръстовища, където контактната мрежа има пресечни елементи с напречни токопреносни линии или извивки за преодоляване на завой без това да води до разкачане.
Това предполага, че за да се ускори този вид обществен транспорт и съответно той да стане по-привлекателен вариант за придвижване във Варна, е редно освен поддръжка на наличната инфраструктура, да се осъществи и подмяна на остарелите елементи на контактната мрежа с нови, оптимизиращи услугата по тролейните маршрути в града. След отпадането на линия 86, която свързваше” Аспарухово” с “Почивка”, във Варна останаха три линии – 82, 83 и 88, както и необслужвано трасе от бул. “Съборни” зад Археологическия музей до “Почивка”.
От 13 януари маршрутът на линия 83 (с предишна крайна спирка “ТИС север” е удължен до обръщач “Владиславово” по ул. “Янко Мустаков” и покрай спортния комплекс – участък, който преди това не беше обслужен от никоя тролейбусна линия. С това, обаче, линията продължава да се дублира с другите маршрути в 2,2 км (82%) от трасето си. Ако участъка през ул. “Янко Мустаков” се поеме от линия 82, линия 88 продължи да обслужва бул. “Константин и Фружин” в жк “Владиславово”, а линия 83, която тогава би се дублирала в 100% от трасето си стане излишна и бъде отстранена (и превозните средства се разпределят между другите две линии), на практика обхватът и степента на обслужване на транспорта биха се запазили същите.
Характерно за линия 82 е, че тя има целодневно висока използваемост, а в пиковите часове, моделът Škoda 26Tr Solaris редовно се оказва с недостатъчен капацитет за нуждите на варненци. Това е проблем, който е лесно решим при следване на примера от столицата и допълване на автопарка със съчленени тролеи, чието пускане в движение би увеличило капацитета на линията без нужда от увеличаване на броя на превозните средства и съответно водачите им. Но дали това е максимумът на екологично чистия транспорт на Варна? Настоящата мрежа, която с малка корекция може да се обслужи от 2 линии? В следващата графика ще разгледаме вариант за потенциално разрастване на мрежата с включването в експлоатация на част от неизползвания електрифициран участък до “Почивка” и изграждането на нужната инфраструктура по бул. “Христо Смирненски”, който в по-голямата си част е необслужен от градски транспорт. Примерното предложение би реализирало връзка между две от големите варненски болници и учебното ядро при Почивка с жилищните комплекси “Чайка”, “Левски”, “Цветен квартал”, “Победа”, “Трошево” и “Иван Рилски”, както и Северната промишлена зона с околовръстен характер, позволявайки на варненци да се придвижват между периферни локации без да трябва да заобикалят до централните градски части.
Какво е вашето мнение за тролейбусния транспорт? Какви промени и подобрения бихте искали да видите за да стане той по-атрактивен за гражданите?