Варненското езеро е част от защитената зона „Варненско-Белославско езеро“. Дали обаче някой го защитава? Въпросът, за жалост, е риторичен. Екип на Граждани на квартала провери какво се случва в местността около село Казашко.
Вместо на природен резерват бреговете в близост до селото приличат на бунище.
Някои ще кажат, че щом центърът на града е в лошо състояние, какво остава за природата извън Варна. Нивото на човешкото и обществено развитие може да се измери по отношението на хората към природата. Изхвърлянето на всевъзможни отпадъци очевидно не е добър знак за варненци. Какво прави общината и прави ли въобще нещо? Снимките недвусмислено показват как районът около село Казашко е напълно изоставен, а лавинообразното увеличаване на изхвърляните боклуци образува множество сметища.
Птиците са безмълвни свидетели на случващото се. И макар да не се оплакват, те по неволя трябва да понесат рисковете и опасностите, които подобно замърсяване предизвиква. Боклуците могат да стимулират популациите на различни видове, като например змии и гущери, предупреждава орнитологът Минко Маджаров. „Развитието в по-голяма степен на даден вид или група от видове влияе негативно на целия баланс в еко системата.“, каза Маджаров. Наред с това новосформираните бунища крият риск от отравяне на почвата и водата.
Във Варненското езеро могат да бъдат видени над 200 вида птици. То има всички предпоставки да привлича туристи, любители на природата от България и чужбина. Кой обаче иска да наблюдава птици от бунище?
Защо според Вас защитените местности около Варна са в този вид?
Снимки: Пламен Гутинов