След напускане на Центровете за настаняване от семеен тип едва 10 % от младежите успяват да се реализират, сочат данните на специалисти. Защо процентът на адекватно включените в обществото е толкова нисък? Въпросът е сложен, многопластов и изисква незабавни мерки, които обаче не се предприемат. Нерешените проблеми в тази сфера не водят просто до финансови загуби, дупки по пътищата или до друга поправима загуба, те застрашават човешки съдби.
“Социалната чайна” ежегодно провежда анализ на средата в резидентните услуги за деца и младежи без увреждания във Варна. Данните от тази година показват запазване на някои негативни тенденции, но отчитат също положителни промени. Те бяха обсъдени на шестото издание на конференцията “Живот след дома”.
Недостатъчно персонал, нископлатени позиции, липса на достатъчно психолози и социални работници са сред основните фактори, които трябва да се подобрят. Преобладаващият процент от кадрите са над 45 години, предимно жени, липсва мъжката фигура.
Според служителите най-големите предизвикателства в работата с младежите е агресивно поведение на голяма част от тях, лесен достъп до наркотици и рискова среда, която понякога е свързана със семейството.
В анализа на средата “Социалната чайна” се допита и до доброволци, които ежеседмично са прекарвали време с младежите. Проблемите, посочени от тях, са агресивно поведение, неуважение, липса на мечти и цели, липса на мотивация, липса на самочувствие.
Самите младежи споделят, че имат нужда от повече индивидуални разговори, както и по-стриктна организация, защото смятат, че не могат да се справят сами. Много от тях не се чувстват добре сред връстниците си от резидентните центрове и прекарват възможно най-много време извън институцията.
В шестото издание на конференцията “Живот след дома” взеха участие над 60 човека. Сред тях имаше младежи все още пребиваващи в Центровете за настаняване от семеен тип, младежи, напуснали резидентни услуги, представители на местната и националната власт, специалисти в социалната сфера и граждански активисти, представители на неправителствения сектор.
“Социалната чайна” работи с деца, лишени от родителска грижа, като им предоставя първо работно място и менторска подкрепа. Основен фокус на организацията е разрешаване на проблемите, свързани с излизането на младежите от резидентните центрове след навършване на пълнолетие и адекватното им включване в обществото.