Автор: Наташа Атанасова
Снимки: Теодора Михайлова
Регионална колегия Варна към Камара на архитектите даде пресконференция по няколко ключови въпроси, свързани с градоустройството във Варна. Те алармираха за неглижиране на техните проблеми от страна на общината и за нерегламентирани телефонни обаждания за важни проекти в града.
“От 2 години насам имам обаждания, както имат обаждания и други колеги, на които се иска да си променят мнението или се търси тяхното становище по конкретни преписки, които са възлови за град Варна. Като основното, което ми се заявява е, че всичко това е съгласувано с председателя на експертния съвет арх. Саралиев. В тази връзка искам оставката на арх. Саралиев”, каза арх. Марин Велчев, председател на Регионална колегия Варна към Камара на архитектите пред журналисти. Велчев подчерта, че преди никой не си е позволявал да му се обажда за мнение или становище по точки от дневния ред на Експертния съвет по устройство на териториите (ЕСУТ).
В отговор на това твърдение зам.кметът Пламен Китипов заяви пред репортер на “Граждани на квартала”, че това са спекулации. “Аз много държа да изясним какви са тези случаи, да ги изследваме и ако има опити за такова влияние, те да бъдат санкционирани и прекъснати.”
Другият въпрос, който архитектите засегнаха, е заповед на кмета Благомир Коцев от 27 март тази година. Според Камарата с въпросната заповед се делегират права на зам.кмет, защото се изисква неговият подпис във връзка с административните функции на главния архитект и неговите правомощия. “Тази заповед не е приемлива. Няма логика и правен аспект. Не е редно и допълнително утежнява процедурата.”, каза арх. Петър Йорданов, зам. председател на управителния съвет на варненската регионална колегия. Архитектите са категорични, че това е вмешателство в работата на главния архитект и по този начин се обезличава неговата позиция.
И тук зам.кметът Китипов е на различно мнение – “Това е система за проследяване на дейността на главния архитект. Има доста причини това да се случи. В крайна сметка общината е платила вече близо 3 млн.лв щета от дейностите на главния архитект, така че всяка една подобна информация може да има превантивна роля. Няма нарушение на законовите уредби, които бяха цитирани, ние ги познаваме също. Съгласни сме с нормите и стандартите. Не се намесваме в същината на работата на главния архитект. Това е начин за проследяване на дейността му.”
Другият въпрос на пресконференцията беше във връзка с работата на ЕСУТ и председателството му. Архитектите изразиха своето възмущение от факта, че председателят на експертния съвет арх. Саралиев е назначен на 4 часа. Според тях това е “неуместно” и забавя работата. Наред с това те отправиха питане защо съставът на ЕСУТ не се актуализира с имената, предложени от тях. Архитектите подчертаха, че е право на колегията да излъчи състава и би следвало кметът Коцев да приеме предложението им, но това така и не се случва още от май миналата година.
Като общ извод архитектите от Регионалната колегия във Варна смятат, че има тенденциозно неглижиране на техните въпроси.
“Има забавяне, не е неглижиране. Стоят пред нас техните въпроси, в голямата си част споделяме техните разбирания. Те са по-нетърпеливи”, каза Китипов. На наш въпрос защо се случва забавянето, той посочи, че работата на администрацията е доста инертна и има много наслоени от миналото практики.
Предстои да разберем какво ще предприеме общината по въпросите на архитектите и кога ще се проведе конкурс за нов главен архитект.