Първият Зелен петък за младежи
През изминалия петък във Варна се проведе първият от 12-те “Зелени петъци за младежи”, който е инициатива на Сдружение “Обществен център за околна среда и устойчиво развитие”. Зелените петъци ще продължат до средата на октомври, като всеки петък ще се провежда лекция на различна тема. Участието е безплатно и всеки желаещ може да се запише.
Зелените петъци са проект, който цели да ангажира младите хора на възраст между 15 и 30 години през летните месеци. Организират се различни събития, дискусии и практики, свързани с екологосъобразния начин на живот. Всяка лекция се води от различни гост-лектори, които имат опит в определени сфери. Така младежите могат да се запознаят с различни теми, които ги вълнуват.
Теми на лекциите
В първата лекция беше заложена темата за набирането на средства за проекти. Предстои да се разглеждат и други теми, свързани със здравословното хранене и рециклирането. Общественият център провежда и различни работилници, към които се наблюдава голям интерес – правене на сапуни в домашни условия, как да се отглеждат растения или билки в градски условия. Идеята е да се насърчат и ангажират младите хора, да разберат, че екологията може да се прилага в ежедневието, да имат едно по-интересно лято, да се образоват по различни теми и да се срещнат с различни лектори, които да споделят своя опит и да им дадат съвети.
Илиян Илиев – еколог от Обществен център за околна среда и устойчиво развитие, беше първият гост-лектор, който разказа за различните начини за набиране на средства за проекти.
Защо е важно да знаем как да набираме средства за проекти?
“Темата е важна, защото когато имаш идея и проект, трябва да знаеш как точно да ги представиш, да спечелиш хората и да ти бъдат отпуснати необходимите средства, за да можеш да осъществиш проекта си. Това не е никак лесна задача. Миналата година направихме подобно събитие, на което събрахме около 10-15 човека. Към работилницата за сапуни се наблюдава най-голям интерес. Дори не успяхме да съберем всички записани и обещахме да направим второ такова събитие. Обикновено към работилниците винаги има по-голям интерес отколкото към лекциите”, сподели пред репортер на “Граждани на квартала” координаторът на “Зелени петъци за младежи” Десислава Георгиева.
Какви са основните точки при набирането на средства?
Ето и какво разказа лекторът Илиян Илиев по време на лекцията:
“Основното нещо при набирането на средства е първо организациите като нас, гражданите, да се издържат, и второ – дали искаме да останем независими. Тоест, ако вземем пари от големите корпорации, ние трябва да се съобразяваме с техните политики. Не можем да извършваме действия срещу тях. Това са двете основни неща. Ако искаме да сме по-независими, ние трябва да се фокусираме върху това да обслужваме интересите на гражданите и да се опитваме директно да получаваме финансиране от тях, но това е по-трудния начин. Втория начин е проектното финансиране. При частното донорство нещата са много по-лесни, бюрокрацията е много по-малко, дава се план, отпускат се средства и се изпълнява проекта. Докато в другия случай с проектите към Държавната администрация има бюрокрация, процедури, търгове и т.н. Нещата стават много по-бавно и има много повече пречки за финансирането.
Ако искаме да бъдем малко по-независими, можем да се фокусираме върху различните форми за дарения. Най-разпространената форма е да се даряват пари директно. Статистиката сочи, че 70% от американците даряват директно пари в брой за различни каузи. Даренията са инвестиции на гражданите за развитие на обществото. Това, в което българите инвестират най-често, са операции в чужбина, закупуване на скъпи лекарства и по-рядко, когато се е случило някакво по-голямо бедствие. Тези примери показват, че когато събираме средства, сме малко по-импулсивни и се насочваме към тези случаи, които са по-близо до сърцата ни. Тук стои въпросът, когато човек реши да направи дарение, дали не е по-добре да планира нещата и да реши на каква кауза иска да помогне”.
Еколагер Езерец
Общественият център за околна среда и устойчиво развитие има и друга интересна инициатива. През следващите два петъка ще се проведе еколагер в с. Езерец, област Шабла, на който безплатно могат да се запишат хора от 15 до 30-годишна възраст. Той ще се проведе на две смени, като първата е от 24 до 27 август, а втората от 31 август до 3 септември.
Още подобни статии можете да прочетете в рубриката „Добрият пример„.