Варненска ученичка мечтае да съчетава програмиране с модерен балет

Димана Димитрова е на 17 години, 11 клас в Математическата гимназия „Д-р Петър Берон“. От съвсем малка тя се запалва по танците. Днес успява да съчетава учене с модерен балет. Мечтае да стане програмистка, но в същото време иска да  се развива и в танцовото изкуство.

– С какво се занимаваш и защо бе номинирана за стипендията „Георги Пейчинов“?

– Моето хоби са танците. Тренирам от 6-годишна. Това е любимото нещо, което обичам да правя. 

– Как започна твоята любов към танците?

– Започна, когато бях на 3 г. Тогава много ме впечатли филмчето „Лило и Стич“, където те танцуваха. Аз започнах да ги гледам и да си танцувам, а родителите ми решиха да ме запишат на танци. Минала съм през доста различни стилове. Започнах с латино, после модерен бален, също класически, акробатика и спортна гимнастика съм пробвала, но наистина модерният балет ми е най на сърце. Преди ходих на класически и ги съчетавах и двете, но спрях с класическия и продължих само с модерния. 

– Какви изяви и успехи имаш до момента?

– Участвала съм на различни международни и национални състезания с отбора и индивидуално. Много обичам да играя с отбора на PM Dance studio. Полина Борисова е нашата ръководителка. 

– Разкажи за най-големите ви участия като отбор и на теб като индивидуална изпълнителка.

– Най-голямото ми участие е на Световно първенство по модерен балет в Барселона. Там представих България с още две момичета. Тогава се класирахме в топ 20, което е доста добро представяне, защото това беше нашето първо участие на такъв голям форум. Освен това съм печелила награди на национални състезания с моето солово изпълнение. Печелила съм стипендии от различни конкурси. 

– За теб кое е най-важното ти участие? 

– Участвах в спектакъл от класическия балет. Тогава бях в главната роля на Злодеида в спектакъла „Господарката на злото“, който сме представяли два пъти в Операта във Варна. Последното представление беше през 2022 г. 

– Какво се случва през последните две години с танците?

– Ходим на различни състезания. В бъдеще предстои да ходим в Турция за голямо състезание и в Англия също. 

– Какви са твоите планове, свързани с танците в бъдеще?

– Продължавам да се развивам и да представям България. Вече съм в тази част на моето развитие, в която започнах да помагам в школата с тренировките на по-малките дечица. Надявам се в бъдеще да мога да поставям танци и да се развивам като хореограф.  Обичам да танцувам, но не си го представям като основна професия. Все пак съм в математическа гимназия.  Въпреки това танците са една голяма част от живота ми и искам да се развивам и там. 

– Какво смяташ да кандидатстваш след 12 клас?

– Аз съм в паралелка, която е с професия системен програмист и сега вече се развивам в тази насока. Надявам се да мога да продължа това образование. Искам да стана програмист, но в същото време да го съчетавам с танците и тренировките. Засега успявам да ги съчетавам. В училище имам добри постижения.

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

Писането на кирилица е силно препоръчително. Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат нецензурни думи, изрази и фрази, които представляват явна или скрита реклама, също така тези които преценим за неподходящи по някаква друга причина. Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте секция Контакти.

Варненските ученици искат да учат в Нидерландия

Докога ще има улични кучета във Варна?

Варненските галерии отварят врати за Нощ на галериите Част 2

Дързък дебют с абстрактни платна направи варненецът Антони Боксеров

Строежът на новата рейдова кула на Пристанище „Варна – Изток“

Празник на децата беше във ФКЦ – Варна

Годишните Комедийни Награди 2024 за първи път във Варна

75 варненчета са родени през 2024 г. благодарение на общинската инвитро програма

Историческата къща на Абут Халбуни във Варна бе аварийно укрепена

Лекоатлетката Ема Монова от „Супер спорт-Варна“ е първата национална шампионка на България

Сайтът използва бисквитки, част от които са от съществено значение за неговата функционалност, a други са за подобряване на практическата работа на потребителите. За да продължите да използвате сайта, трябва да приемете използването им. Можете да се запознаете с нашите Общи условия и Политика за поверителност.