Автор: Наташа Атанасова
Снимки: Теодора Михайлова
От дете Анна-Сара е запленена от поезията. Своята страст към думите тя пренася във фестивала Emergence art fest. В програмата на тазгодишното му издание е предвидена литературна работилница с тема “Богат речник, беден речник”. Тя ще се фокусира върху лексиката и етимологията на българския език, с амбицията да разшири речниковия запас.
„Като практически резултат от работата с участниците сме заложили създаването на нови думи, нуждата от съществуването на които ще се дефинира през няколко предварително определени категории, и в процеса на работа с участниците. Това обогатяване на речниковия запас ще бъде отразено в институции, с които в момента се уточняват партньорските ни дейности, и записано в архива на фестивала. А на представянето на 23 март ще дадем възможност на хората в публиката да бъдат първите, които ще ги използват в разговор, и ще проверим колко добре сме се справили.“, сподели Анна-Сара пред репортер на „Граждани на квартала Varnafix”. Работилницата ще се състои на 14, 15 и 16 март.
Анна-Сара е съорганизатор на Emergence Art Fest. Тя има опит с работа в културни институции и медии. Завършила е „Връзки с обществеността“ в СУ „Свети Климент Охридски“, но голямата й страст остава лириката.
„За поезията е трудно да разкажа като нещо отделно от мен, тъй като първото ми стихотворение е отпечатано на принтера в офиса на майка ми през 1998г. И макар да не съм спирала да пиша оттогава, ми отне много съзнателни години, докато стигна до нееднозначния смисъл на това човекът да бъде поет. Чувствителността, проницателността, постоянното, понякога изтощително, наблюдение навън и навътре, качества, които поетът използва не само, за да създаде творбата си, а за да освободи самата поезия от клетката на бита и да заяви безстрашно сърцето, душата, позицията и уязвимостта си. Аз лично смятам, че поезията е едно от най-недостъпните изкуства, защото целият процес на срещата с нея е изключително нарочен и съзнателен – читателят трябва да потърси, да посегне, да отдели време, да се отвори към словото, да прочете, да прочете пак, да позволи на творбата да премине през него. Точно това, обаче, прави и поезията толкова въздействащо и лично преживяване – да прочетеш собствените си мисли, написани от някой друг, да ти олекне, да се облекчиш, да се разстроиш, да се почувстваш видян… поезията е лично преживяване, за което не са необходими светлини, прожектори, нито аплодисменти, нито церемонии.“, разказа Анна-Сара.
Всеки желаещ може да участва в литературната работилница, част от програмата на Emergence Art Fest. Пълната програма и линкове за записване предстоят да бъдат публикувани във фб страницата на събитието.
Каква дума, чиито английски еквивалент използваме често, бихте искали да има български вариант?