Автор: Савина Валериева
Снимка: Община Варна
Морската столица е сред участниците в петата Среща на върха на мрежата на балканските градове В40. Тя се провежда в хърватската столица Загреб от 25 до 27 януари. Община Варна е представлявана от заместник-кмета Снежана Апостолова.
Програмата на срещата започна с официалното приемане на новите членове на В40. Варна, Бурса и Тузла подписаха декларацията за членство, с което официално се присъединиха към Мрежата на балканските градове, основана през 2021 г. по инициатива на кмета на Истанбул, съобщават от общинската пресслужба.
Съгласно утвърдените принципи на функциониране на организацията, град Загреб официално пое ротационното председателство на мрежата В40 от град София. Към момента членовете на мрежата B40 са нараснали до над 70 града от 12 държави.
Темата на тазгодишната среща е „Градовете като двигатели на устойчивото развитие“, като акцентът е поставен върху възможностите за сътрудничество в областта на зеления преход и устойчивото градско развитие, както и върху културния и туристически обмен. Инициативата предоставя платформа за диалог и обмен на идеи и добри практики по очертаните ключови теми и споделени предизвикателства между партньорите в мрежата B40. В допълнение към основната програма, делегатите на Срещата на върха ще имат възможност да участват в кръглата маса на тема „Градовете като стълбове на демократичната устойчивост“, организирана с подкрепата на Eurocities.
Зам.-кметът Снежана Апостолова ще представи Община Варна в рамките на панела „Култура, креативни индустрии и туризъм като двигатели на градското развитие, интеграцията и междуградското сътрудничество”. Нейната презентация на тема „Свързване на културата и туризма- Концепцията: Варна: Златното пресичане“ представя съвременното развитие на морската столица, в което културата и туризмът не се разглеждат като два отделни острова, а като взаимносвързани – пулсът и тялото на нашия град.