Публична дискусия „Градоустройството на Варна“
„Големият проблем на Варна е, че земята ѝ е превърната в стока. Градската среда е ценност, която осигурява качествена среда на живот.“ Това заяви председателят на Съюза на урбанистите в България Ангел Буров по време на публична дискусия “Градоустройството на Варна – В каква среда искаме да живеем и какво ни струва тя?”. Със събитието беше открит “Форум за Варна” – проект за гражданско участие в градското планиране на VarnaSpaces („Пространствата на Варна“). Основната цел на инициативата е да се обедини гражданска и експертна енергия заедно с политическата воля, за да се осигури устойчивост на съвместните идеи.
Участниците във форума се обединиха около идеята, че е нужно цялостно градско планиране чрез интегриран подход. То трябва да започне от анализа и концепцията и да включва гражданите, бизнеса и общината, а не от планирането, както в момента се случва. Ролята в диалога на общината е ключова, смята арх. Любо Георгиев от „Екипът на София“. На дискусията във Варна обаче липсваха представители на общинската администрация, въпреки че са били поканени от организаторите.
Кои са най-големите богатства на Варна?
„Най-големите богатства на Варна са нейните природни ресурси като море, езеро и минерални води, както и богатото ни културно наследство. Всички те имат нужда от много грижи и качествено планиране.“ Това заяви арх. Венцислава Недялкова от VarnaSpaces („Пространствата на Варна“). По думите ѝ, при цялостното градско планиране е нужно да се постави фокус, да се действа стратегически, да сме последователни и да обмисляме всичко до последния детайл. Това, според нея, е единственият начин, градът ни да започне да се развива в правилната посока.
Инфраструктурните проблеми на вилните зони
Когато общината „отключи“ за инвестиции площи без инфраструктура, трябва да е ясно още в началото откъде ще дойдат парите за изграждането ѝ, смята урбанистът арх. Павел Янчев от сдружение „Градоскоп“. Инфраструктурните проблеми на т.нар. вилни зони или селищни образувания във Варна създават още по-големи проблеми на хората, живеещи в градската част, смята Венцислава Недялкова. Заради липсата на нормални улици, градски транспорт, образователна и културна инфраструктура, на постоянно живеещите в тях се налага да пътуват ежедневно с колите си до работно място и училище, което създава трафик, замърсява въздуха и води до шумово замърсяване за хората от централните части на града и кварталите.
Важно е да се чуе гласът на хората и да им се даде „право на град“, заявяват от VarnaSpaces.
"Форум за Варна" продължава с още публични дискусии
„Форум за Варна“ беше открит от Милена Стойчева, министър на иновациите и растежа, която се включи онлайн. Тя нарече събитието „пример за отворена иновация“.
Днес от 18 ч. форумът продължава с публична дискусия “Варненският бряг”, която ще се проведе на площадното пространство пред Митница Варна. На 20 септември в двора на Археологически музей – Варна, ще бъде обсъдена темата за “Културното наследство на Варна”.
Основни партньори на проекта са Съюзът на урбанистите в България и Археологически музей – Варна.
Снимки: Пламен Гутинов