Град Варна отново стана сцена на творческа инициатива, която съчетава изкуството и културното наследство. В периода от 2 до 5 септември се проведе шестото издание на пленера за популяризиране на недвижимото културно наследство, организиран от Фондация за изкуство и култура “КРЕА” с подкрепата на Фонд Култура на Община Варна и дарители.
Сътрудничество между изкуство и културно наследство
В проекта се включиха ученици от 11. клас, които с много ентусиазъм рисуваха и изучаваха емблематични сгради от града. Младежите имаха възможността да прекарат четири дни, по четири часа на ден, рисувайки емблематични сгради из града.
Една от най-интересните черти на програмата е начинът, по който младежите работят – те са разделени на екипи от двама: един художник и един презентатор. Художникът улавя архитектурната красота на сградите, а презентаторът разказва на преминаващите минувачи за историческата стойност и значението на тези архитектурни обекти. Това сътрудничество не само вдъхновява младежите, но и привлича интереса на варненци и гости на града.
Идеята ученици с профил “Изобразително изкуство” и ученици с профил “История” да работят съвместно с цел популяризиране на културното наследство, е на Мария Иванова, която е и мениджър Комуникации на проекта. Всички младежи са от Средно училище за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ (СУ за ХНИ).
Вдъхновяващото преживяване на участниците
Сред участниците, с които разговаряхме, всички бяха единодушни, че това преживяване е обогатяващо. Те споделиха, че за тях е приятно да прекарат последните дни от лятната ваканция, занимавайки се с нещо различно и креативно. Учениците подчертаха, че програмата им предоставя възможност не само да развият уменията си по рисуване, но и да се запознаят с архитектурното наследство на Варна по нов начин. Единодушно споделиха, че биха препоръчали проекта на всеки млад човек, тъй като той съчетава полезното с приятното.
„Срещнахме много позитивни хора, които не само се интересуваха от това, което правим, но и ни даваха съвети, насоки за рисуване и дори ни разказваха допълнителни факти за сградите.“, сподели един от учениците.
Особено вдъхновяващ е фактът, че младите художници не просто копират архитектурните детайли, а „поправят“ дефектите по сградите чрез рисунките си, връщайки им блясъка, който някои от тези исторически обекти са изгубили с времето.
Финалната изложба като кулминация на проекта
Особено вдъхновяващ е фактът, че младите художници не просто копират архитектурните детайли, а „поправят“ дефектите по сградите чрез рисунките си, връщайки им блясъка, който някои от тези исторически обекти са изгубили с времето.
Проектът завършва с изложба, която ще се проведе в края на ноември в Дома на архитекта, където ще бъдат представени творбите на всички участници.
Този пленер за пореден път доказа, че младежите не само могат да бъдат посланици на културното наследство, но и да го направят чрез силата на изкуството и креативността си.