Ученици рисуват красивата архитектура във Варна и разказват нейната история

Град Варна отново стана сцена на творческа инициатива, която съчетава изкуството и културното наследство. В периода от 2 до 5 септември се проведе шестото издание на пленера за популяризиране на недвижимото културно наследство, организиран от Фондация за изкуство и култура “КРЕА” с подкрепата на Фонд Култура на Община Варна и дарители.

Сътрудничество между изкуство и културно наследство

В проекта се включиха ученици от 11. клас, които с много ентусиазъм рисуваха и изучаваха емблематични сгради от града. Младежите имаха възможността да прекарат четири дни, по четири часа на ден, рисувайки емблематични сгради из града.

Една от най-интересните черти на програмата е начинът, по който младежите работят – те са разделени на екипи от двама: един художник и един презентатор. Художникът улавя архитектурната красота на сградите, а презентаторът разказва на преминаващите минувачи за историческата стойност и значението на тези архитектурни обекти. Това сътрудничество не само вдъхновява младежите, но и привлича интереса на варненци и гости на града.

Идеята ученици с профил “Изобразително изкуство” и ученици с профил “История” да работят съвместно с цел популяризиране на културното наследство, е на Мария Иванова, която е и мениджър Комуникации на проекта. Всички младежи са от Средно училище за хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ (СУ за ХНИ).

Вдъхновяващото преживяване на участниците

Сред участниците, с които разговаряхме, всички бяха единодушни, че това преживяване е обогатяващо. Те споделиха, че за тях е приятно да прекарат последните дни от лятната ваканция, занимавайки се с нещо различно и креативно. Учениците подчертаха, че програмата им предоставя възможност не само да развият уменията си по рисуване, но и да се запознаят с архитектурното наследство на Варна по нов начин. Единодушно споделиха, че биха препоръчали проекта на всеки млад човек, тъй като той съчетава полезното с приятното.

„Срещнахме много позитивни хора, които не само се интересуваха от това, което правим, но и ни даваха съвети, насоки за рисуване и дори ни разказваха допълнителни факти за сградите.“, сподели един от учениците.

Особено вдъхновяващ е фактът, че младите художници не просто копират архитектурните детайли, а „поправят“ дефектите по сградите чрез рисунките си, връщайки им блясъка, който някои от тези исторически обекти са изгубили с времето.

Финалната изложба като кулминация на проекта

Особено вдъхновяващ е фактът, че младите художници не просто копират архитектурните детайли, а „поправят“ дефектите по сградите чрез рисунките си, връщайки им блясъка, който някои от тези исторически обекти са изгубили с времето.

Проектът завършва с изложба, която ще се проведе в края на ноември в Дома на архитекта, където ще бъдат представени творбите на всички участници.

Този пленер за пореден път доказа, че младежите не само могат да бъдат посланици на културното наследство, но и да го направят чрез силата на изкуството и креативността си.

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

Писането на кирилица е силно препоръчително. Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат нецензурни думи, изрази и фрази, които представляват явна или скрита реклама, също така тези които преценим за неподходящи по някаква друга причина. Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте секция Контакти.

Млада художничка спечели две стипендии

„Аз вярвам и помагам“ – капачки за благотворителна кауза

Защо пустее офисът на „Местни данъци и такси“ на площад „Мусала“?

Импро културата – новата мода във Варна

„Нежна сила: Жените в бизнеса говорят“ вдъхнови ученици и студенти във Варна

Студентите на Варна навлизат в света на иновациите с GEN-I: ГЕНЕРАЦИЯ ИНОВАЦИЯ

Автоматизирани подводни апарати ще картографират замърсяването в Черно море

Активни младежи искат да променят неефективните местни политики

Варненските ученици искат да учат в Нидерландия

Варна обменя опит с Италия по въпросите на ранното детско развитие

Сайтът използва бисквитки, част от които са от съществено значение за неговата функционалност, a други са за подобряване на практическата работа на потребителите. За да продължите да използвате сайта, трябва да приемете използването им. Можете да се запознаете с нашите Общи условия и Политика за поверителност.