Ще има ли още отсечени дървета?

Автор: Руслан Дражев
Снимка: Община Варна

Тревожни кадри провокираха масово недоволство на варненци на 29 януари – три бели бряста на десетки години пред известното заведение “Мазу”, в близост до втора буна, бяха отсечени като част от дейностите по изграждане на ВиК инфраструктура под крайбрежната алея. Жителите на морската столица бяха възмутени от посегателството над тези дървета. Те създаваха сянка през горещите летни дни на минувачите и никога не са давали видими признаци да са сухи, увредени или нуждаещи се от премахване. Случаят послужи за поредно възмущение от превърналото се в масова практика през годините посегателство над дървета, създаващо твърдо впечатление у варненци за нарушаване на зелената система на града – тема изключително чувствителна за обществото. Надигна се и въпросът дали същото ще продължи и още колко от високата растителност ще падне жертва на строителното начинание.

Припомняме, че на 9 януари, на пресконференция в областната управа, Милчо Близнаков, изпълнителният директор на “Холдинг Варна” АД, изрично наблегна на обещанието, че в хода на реализиране на проекта за изграждането на канализацията няма да бъдат засегнати дървета и пое ангажимента, че в случай на изключение би последвало приложението на компенсационна програма, за която не бяха дадени пояснения какво съдържа:

“Няма да имаме никаква растителност, която да бъде премахвана. Нито дребноразмерна – храсти, нито дървета. Ако някъде има нарушаване… то, всъщност, долу, по крайбрежната алея няма такива дървета, които да бъдат отсечени, но някъде ако има стъпкана тревичка или нещо, ще имаме компенсационна програма, която ще допълни, ще обогати цялата зона” – заяви тогава той.

“Холдинг Варна” АД изрази своята позиция по случая със следното твърдение:

“Фирмата изпълнител е действала съгласно предписанията в санитарната експертиза, където е посочено, че въпросната дървесна растителност подлежи на основна резитба. Същата няма декоративна и екологична роля.”

Основната причина за ангажираността на варненци към случая, е всеобщото възприятие, че крайбрежната зона принадлежи към Морската градина – едно от лицата на града, което като парк следва да приоритизира и защитава зеленината. Това доведе и до пореден протест пред общината в началото на месеца.

Темата за парковете е наболяла сред хората, защото в града е пословичен недостигът на паркови площи – единствените по-големи паркове са Морската градина, която прелива в зона с ниско застрояване в паркова среда (м-т Салтанат) и значително по-малкият на територия парк в Аспарухово.

Строителството в по-широкия обхват на Морската градина винаги представлява опасение за гражданите и то отново се активира със старта на прокарването на канализация под крайбрежната алея. Това наведе жителите на града към мисълта, че тази инфраструктура е само подготовка за изграждането на други, мащабни обекти, за каквито се знае, че намерения съществуват, но все още не са общодостъпно представени проекти. Същото се отнася и за въпросната канализационна инфраструктура, чието осъществяване вече е в ход, но същевременно все още няма достъп до проектни материали, а единствено са представени примерни визуализации на крайбрежната алея след осъществяването на проекта. Те, от своя страна, също притесниха обществото, защото на тях алеята изглежда с оформление на улица с платно за автомобилно движение и недостатъчно широки тротоари за активния човекопоток през лятото, когато разходката край залива е любима на варненци и гости на града.

В последните дни излезе информация и за решение на Регионална инспекция по околната среда и водите (РИОСВ), че инвестиционното намерение на “Холдинг Варна” АД за строеж на международен конгресен център на крайбрежната алея не следва да изисква ОВОС (оценка на въздействието върху околната среда), което потвърждава опасенията на гражданите за предстоящо масивно строителство на метри от морето.

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

Писането на кирилица е силно препоръчително. Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат нецензурни думи, изрази и фрази, които представляват явна или скрита реклама, също така тези които преценим за неподходящи по някаква друга причина. Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте секция Контакти.

Да помогнем да Рали и всички деца с нейната болест да оздравеят

Стефания Любенова („Евър“) спечели 2 златни медала от националния шампионат до 18 г.

Община Варна не знае какво е бъдещето на Крайбрежната алея

„Наследство в корици“ – когато паметта оживява върху хартия

Състоянието на навършилата 100 години ЖП гара Варна и средата около нея

Над 20 доставчици на социални услуги участват в изложба за Световния ден на социалната работа

Десет от най-силните участници в „Игри на волята“ на живо във Варна

Билетите за Опера в Летния театър 2025 на специални цени до края на март

Атрактивни кушии спретнаха в конна база „Виница“ за Тодоровден

Малка стъпка към по-безопасни условия за велосипедистите във Варна

Сайтът използва бисквитки, част от които са от съществено значение за неговата функционалност, a други са за подобряване на практическата работа на потребителите. За да продължите да използвате сайта, трябва да приемете използването им. Можете да се запознаете с нашите Общи условия и Политика за поверителност.