Автор: Наташа Атанасова
Снимки: Теодора Михайлова
КНСБ организират протестни действия в няколко града на страната в периода от 9 до 12 март. Исканията им са за намиране на законодателно решение за осигуряване на 5% увеличение на основните месечни заплати от бюджета в секторите, финансирани на принципа на субсидията. Според синдиката тези сектори не са получили ръст на възнагражденията в първия вариант на т.нар. удължителен закон.
На 9 март протестни действия ще проведат работещите в „Български пощи“. Те ще спрат работа в деня, в който по график трябва да се раздават пенсиите за месеца. В 7:30 часа, когато започва работното им време, служителите ще излязат пред пощенските станции в знак на протест и няма да обслужват клиенти, съобщина от БНР. Основното им искане е да бъдат осигурени средства за минимум 5% увеличение на основните месечни заплати със задна дата от 1 януари 2026 г. По изчисления на синдиката необходимият ресурс за това е 2,42 млн. евро. Организатор на акцията е Синдикалната федерация на съобщенията към КНСБ.
Също на 9 март протест ще проведат и работниците в „Градски транспорт“ – Варна. Те ще организират протестно автошествие, което ще завърши с блокада на Аспаруховия мост. Автошествието ще започне в 11:00 часа от ул. „Тролейна“ №48 и ще премине по маршрут: бул. „Христо Смирненски“, ул. „Димитър Полянов“, ул. „Георги Пеячевич“, ул. „Девня“, автомагистрала „Черно море“, след което колоната ще достигне до Аспаруховия мост. Там ще се проведе протестен митинг между 12:00 и 18:00 часа.
Работниците в градския транспорт също настояват за осигуряване на средства за минимум 5% увеличение на основните месечни заплати със задна дата от 1 януари 2026 г. Според синдикатите необходимият ресурс за това е около 1,3 млн. евро. Организатор на акцията е Федерацията на транспортните синдикати към КНСБ.
Протести ще се проведат още в София и Русе.