Автор: Наташа Атанасова
Снимка: „Аспарухово 2022 – бъдеще за фолклорния свят”
Дойде времето от годината, когато лазарките излизат пременени и засмени. Лазаровден е християнски празник, който се отбелязва първата събота преди Великден. Според Библията, Исус възкресил Свети Лазар, след като е бил мъртъв вече четири дни. Затова този ден става символ на новото начало и победата над смъртта. Въпреки религиозната основа на празника, Лазаров ден съчетава и древни народни вярвания, свързани с пролетта, плодородието и обновлението.
Една от най-характерните традиции на Лазаровден е обичаят „лазаруване“. Това е ритуал, при който група млади момичета, облечени в традиционни народни носии, обикалят къщите в селото. Те пеят специални песни, наречени „лазарски песни“, за здраве, плодородие и благополучие. В замяна на тяхното изпълнение, получават дарове като яйца, хляб, пари и лакомства.
След лазаруването се смята, че момичетата, които са участвали, вече за по-зрели и могат да си намерят съпрузи. По традиция се започва с дълга подготовка. Обикновено по-стара жена, която има опит в лазаруването, помага на момичетата да разучат песните. По този начин тя предава на младите поколения знанията за празника и неговата символика.