Автор: Наташа Атанасова
Снимки: Станислав Минев
Проектът „Social Enterprise Barometer“ има за цел да подобри конюнктурата, създавайки благоприятна среда за развитие на социално предприемачество. Идеята е младите също да се включат, развивайки своята икономическа инициатива в сферата на социалните предприятия.
“Тенденциите са добри, но трябва да има още по-добро взаимодействие между публични власти, социални предприятия и другите участници в тази общност. Законовата рамка е твърде обща.”, каза пред репортер на “Граждани на квартала Varnafix” Весела Панова, член на управителния съвет на Асоциация на българските предприемачи. “Варна е добър пример за развитие на социално предприемачество. За пръв път миналата година Община Варна подкрепи идеята да се фокусира върху социалните предприятия със създаване на специален фонд. Средствата бяха ограничени и въпреки всичко това е добра стъпка и добър пример”, допълни още Панова.
На кръглата маса за представяне на барометъра присъства и Борислав Гуцанов, министър на труда и социалната политика. “За мен най-важното е да имаме колкото се може повече социални предприятия, защото тези хора, които имат нужда от такава подкрепа другаде трудно могат да се реализират.”, каза Гуцанов. Според него трябва да се насочат повече средства в сферата, защото това е “реално ефективна дейност и има полза от нея”.
Основният инструмент на проекта е социалният барометър (Social Enterprise Barometer). По него се работи усилено от средата на миналата година. Това е иновативен, аналитичен инструмент за систематично оценяване и наблюдение на развитието на социалното предприемачество в даден национален или регионален контекст. Чрез него ще бъде направена подробна и качествена оценка на екосистемата за развитие на социално предприемачество в регион Варна.
Социалният барометър интегрира както количествени, така и качествени индикатори, за да проследи състоянието и динамиката на социалните предприятия спрямо четири основни стълба:
- Качество на живот – оценява социалното въздействие на предприятията върху общностите, с акцент върху социална справедливост, достъп до услуги и устойчивост.
- Човешки капитал – измерва капацитета, квалификацията и ангажираността на хората, заети в социални предприятия, включително уязвими групи.
- Подкрепящи системи – разглежда наличието и ефективността на политики, мрежи, институционална подкрепа и регулаторна рамка.
- Достъп до финансиране – анализира наличието, гъвкавостта и достъпността на финансови инструменти, насочени към социални предприятия.
Барометърът разглежда 26 индикатора , чиито стойности са изведени от комбинирани емпирични данни (например от Евростат, НСИ, национални проучвания и експертни интервюта) с индексно или скалирано представяне на резултатите, което позволява както времево, така и пространствено (междурегионално) сравнение. Част от индикаторите – тези с качествено оценяване, са извлечени от дълбочинни интервюта с представители на общността, фокус групи и въпросници, попълнение от представители на различни сектори.