Нов проект популяризира уникален средновековен манастир край Варна

Във Варна сякаш нарочно крием туристически забележителности със световно значение. Защо? Едва ли някой може да даде смислен отговор. Има обаче хора, които искат да променят ситуацията и да популяризират съкровищата, с които градът ни разполага. Такива будни граждани са архитектът Максим Недков и редакторът на медията „Морско око“ Дарин Дучев. Двамата спечелиха проект за социализиране на средновековния манастир „Света Богородица“ в местността Сълзица. Мястото е само на 4 км от центъра на Варна, но въпреки това малцина са чували за него.

Обителта е известна още като „Борисов манастир“, защото се смята, че тъкмо там се е замонашил княз Борис. Тезата е на археолозите братя Шкорпил. Те първи правят разкопки на манастира и намират оловния печат, на който е изобразен българският владетел. В рамките на комплекса е най-големият за времето си скрипториум. Той свидетелства за важността на мястото като център на просветителска дейност.

Проектът на арх. Максим Недков и Дарин Дучев има няколко основни цели: да бъде основа за задание на бъдещ архитектурен конкурс за социализиране на манастира, да покаже как разкопките могат да бъдат експонирани по съвременен и интерактивен начин и да разкрие духа на мястото, в което се съчетават история, средновековна култура, природа и красива гледка към града.

Архитектурната концепция на проекта предвижда консервиране и експониране на археологическите находки в автентичния им вид. В посетителски център ще бъдат изложени най-значимите артефакти от разкопките.

Според плана на проекта пред входа му се обособява уютен сборен пункт с открита панорамна тераса. След влизане в сградата туристите имат възможност да закупят входен билет от рецепция и да започнат своята обиколка. Тя тръгва от изложбената зала на посетителския център. От нея те имат директен изглед към разкопките. Залата се състои от разнообразни по характер помещения с възможност за представяне на различен тип експонати: намерени на място артефакти, макети на съществуващите сгради, табла, мултимедия и т.н. В специална затворена част (аудиториум) периодично би могло да се прожектира видео с представяне на археологическия обект. Помещението може да се използва като лекционна при посещение на групи или ученически класове.

След разглеждане на експозицията следва обиколка на автентичните археологически разкопки. Посетителят следва павирана пътека, която го води до най-значимите сгради в обекта: църква, аязмо, манастирско училище, скрипторий, игуменарница и т.н. Към всеки обект се предвижда информационна табела, включително и перспективни изображения на сградите в реален исторически достоверен облик; наслагване на амалогова реалност. Към туристическата пътека има и спокоен кът за почивка, а за децата е осигурено пространство за сензорна образователна игра.

При излизане от обекта посетителят отново преминава през фоайето на посетителския център. В него има търговска част и възможност за покупка на тематични сувенири. Всеки турист ще има възможност да стигне до обекта с личен автомобил. В североизточния край на имота могат да бъдат обособени около 6 парко места. Достъпът с автобус и обществен транспорт е възможен по ул. Прилеп на пешеходно разстояние приблизително 450м.

Проектът на арх. Максим Недков и Дарин Дучев е направен в партньорство с Optimistas и финансовата подкрепа на Фонд „Култура“ към Община Варна.

Снимки: Теодора Михайлова

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

Писането на кирилица е силно препоръчително. Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат нецензурни думи, изрази и фрази, които представляват явна или скрита реклама, също така тези които преценим за неподходящи по някаква друга причина. Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте секция Контакти.

Графити-иноватор от Варна – Алекси Иванов

Изпращаме март с усмивка

За птиците и боклуците

Отбелязваме 20 години от влизането в НАТО с нов стенопис

Artistry – пространство за творчество, култура и социализиране

Изложба „Два вкуса“ представя Варна през погледа на двама млади творци

ДКЦ 5 вече с асансьор и амбициозен проект за нова сграда с операционни за 8,5 млн. лева

Концерт в памет на Кирил Маричков изпълни залата във Варна

Кикбокс турнир събра клубове от цялата страна

Изложба от нерециклируеми материали демонстрира идеята за нулев отпадък

Сайтът използва бисквитки, част от които са от съществено значение за неговата функционалност, a други са за подобряване на практическата работа на потребителите. За да продължите да използвате сайта, трябва да приемете използването им. Можете да се запознаете с нашите Общи условия и Политика за поверителност.