Къде се изгуби Културният дух във Варна?

Образование и най-старото злато в света

Образованието и културата превръщат един град в притегателен център. Развиват го, съграждат го, представят го пред света.
 
Дават му уникалност и идентичност, неповторима, истинска, завладяваща, неустоима…
 
Винаги съм усещала това МНОГО СИЛНО в Бургас, и – за съжаление, много слабо тук.
 
Била съм на съвети на Общинския съвет в Бургас – щом стане реч за култура и образование, съветниците забравят партийната си принадлежност. Обединява ги нещо много по-силно -гражданската им позиция да запазят духа на Бургас…
 
Затова там е съзвездие от обичани творци, които са посланици на Бургас и в страната, и в света през всичките години.

Разликите във Варна и Бургас...

Тук се движим по други правила: „Партийни интереси над всичко“! Наши хора навсякъде, а дали могат и стават, дали познават духа на Варна. Дали познават творците на Варна?
 
Все повече се убеждавам, че хората, които отговарят в общината за „Култура“, не познават нейната главна функция. А тя е да спонсорира творци от Варна, за да представят града ни и да са наши посланици.
 
Не само, че това не се случва, но се убиват и фестивали, които дълги години изпълняваха точно тези функции.
 
Балетният фестивал остана без финансиране от общината. А се излъчваше в цял свят. Варна беше лятната световна столица на балета.

Фестивалът "Откритие"

30 години трябваше да отбележи тази година фестивалът „Откритие“ на Доно Цветков. Фестивалът, който даваше старт на толкова изгряващи звезди, също остана без финансиране.
 
Дори в момента се сещам веднага за две големи имена, изгрели точно на тази сцена – Деси Добрева, Миро.., а и колко международни звезди проходиха също на тази сцена…
 
А се дават пари за толкова безсмислени неща… Помня как една общинска съветничка беше взела пари да посреща туристите с флаери на летището и да прави празници по райони в местните пенсионерски клубове.
И още куп други от този род… Думи нямам…
 
Затова градът ни няма идентичност, загуби я. Варна няма устойчив културен стил. И това, което Господ им е изпратил, и него не могат да го представят по най-добрия начин.
Варненският халколитен некропол
Варненският некропол и най-старото злато в света – истинско богатство, но за общинари с Визия.
Мястото, където е открит, тъне в храсти и разруха, вместо да е осветен, ограден и изчистен, с гид и прекрасен достъп за туристи.
По целия център на Варна трябва да прелива от реклама на некропола, не само в Археологическия музей.
Реплики на златното находище трябва да се продават във всяко заведение и магазин в града…
Това е реклама…
А при нас… нищо. Голямо Нищо!
Сякаш го пазим в тайна… И творците си пазим… да не се изявяват много-много…
Жалко, защото тук има прекрасни артисти с невероятни възможности…, но проектите им просто не минават пред фонд „Култура“… Защо ли?
 
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

Писането на кирилица е силно препоръчително. Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат нецензурни думи, изрази и фрази, които представляват явна или скрита реклама, също така тези които преценим за неподходящи по някаква друга причина. Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте секция Контакти.

Избори 2023, Варна

Благотворителен турнир по минифутбол

‘Не значи не!“ – филм за превенция на насилието над тийнейджъри

Благотворителен спортен ден “Единство”

Бляскавото откриване на Business Lady Club Варна

Министърът на отбраната откри изложба във Военноморския музей във Варна

31 октомври – Международен ден на Черно море

Показаха четирите бенгалски тигърчета във Варненския зоопарк

Избори в стил фолк

За птиците и боклуците

Сайтът използва бисквитки, част от които са от съществено значение за неговата функционалност, a други са за подобряване на практическата работа на потребителите. За да продължите да използвате сайта, трябва да приемете използването им. Можете да се запознаете с нашите Общи условия и Политика за поверителност.