Проектът „Бъдещето в нашите ръце“, реализиран от Фондация „Академия за рециклиращо изкуство“ с подкрепата на Община Варна, събра млади хора, които активно се включиха в дейности, насочени към повишаване на осведомеността за проблемите със замърсяването на околната среда. Основната цел на проекта бе да привлече вниманието както на младежите, така и на широката общественост към правилното управление на отпадъците и добрите практики, които можем да възприемем, за да намалим отпадъците.
За да разберем повече за идеите зад проекта, предизвикателствата по време на реализацията му и бъдещите планове, проведохме интервю с организаторката Наталия Николова.
Как възникна идеята за проекта „Бъдещето в нашите ръце“ и какво Ви вдъхнови да го реализирате?
– Отдавна искам да работя с по-големи участници. До сега в повечето работилници са се включвали малки деца от 4 до 8,9г. Реших да покажа на младежите различни приложни техники и как се прави изкуство от отпадъци, но много исках и да ги провокирам да помислят и допринесат със своята креативност за една по-чиста околна среда.
Проектът включва заснемане на видеа и провеждане на творчески ателиета. Как реагираха участниците на различните дейности и кое от тях имаше най-голямо въздействие според Вас?
– На участниците им харесаха и двете активности. По-лесно се включиха в творчеството, заснемането на видеа малко ги накара в началото да стоят пасивни, но с настояване от моя страна и даване на идеи се получиха интересни видеа накрая! Кратките еко видеа се получиха чудесно! Трябва колкото се може повече хора са ги видят.
Какъв беше процесът по създаването на мотивиращите видеа? Какви послания се опитахте да предадете чрез тях?
– Първите няколко срещи водихме само дискусии, сякаш не бяха готови да генерират идеи, чудеха се, първо даваха само препоръки какво трябва да се промени, но последните няколко пъти занятията ги проведохме с преподавател по драма от Основно прогресивно училище 2 Варна. Тогава нещата се получиха! Видеото с двете действия едновременно е заснето със 7-ми клас от това училище!
Каква е ролята на изкуството в повишаването на екологичното съзнание сред младите хора? Има ли конкретни примери от проекта, които илюстрират тази роля?
– Чрез изкуството ние насочваме фокуса върху проблемите със замърсяването. Сякаш творческите дейности са просто материалната част от урока. Интерактивна, забавна, креативна, но тя е съпроводена с повишаване на осведомеността ни към правилно изхвърляне на отпадъците. Хубавото на Recycle Art е, че можем да включим не рециклируеми опаковки и един вид сме рециклатори, но и творци едновременно.
Какво според Вас е най-важното за младите хора днес, когато става въпрос за опазването на околната среда и как могат да допринесат за устойчивото бъдеще?
– Най-важното е да мислят устойчиво! Да се придържат колко могат да принципите на нулев отпадък. Да дават добър пример, да бъдат активни граждани, да отстояват своето мнение, защото то е важно за изграждане на будна и активна общност.
Има ли планове за бъдещи проекти или продължение на инициативата „Бъдещето в нашите ръце“?
– Много искам да продължим с видеата, да създадем още мотивиращи видеа, да ги споделяме и да се опитаме да променяме навиците на хората! Имаме идея за още събития в посока устойчивост, но за сега ще ги оставим като изненада. Следете сайта, социалните мрежи на Академията и се абонирайте за нашият зелен месечен бюлетин, за да получавате лесно и бързо информация за нашите инициативи!
Какви са посланията, които бихте искала да останат от този проект както за участниците, така и за обществото?
– Посланията, които искам да дам са: нека се отнасяме така с другите както искаме да се отнасят с нас; нека пазим нашата околна среда, защото тя е наш общ дом и за да хубав и чист ние трябва са се грижим за това.Важно е какви действия предприемаме и да не присъства в съзнанието изобщо мисълта ,,…е нали има кой да го изчисти, за това му се плаща“. Живейте осъзнато, действията, който предприемаме имат значение и примерът даваме ние!
Проектът „Бъдещето в нашите ръце“ е пример за това как изкуството и креативността могат да бъдат мощни инструменти за повишаване на екологичното съзнание сред младите хора. С ангажимента и подкрепата на общността тези инициативи имат потенциала да вдъхновяват дълготрайни промени.
Академията провежда периодично образователни еко-работилници в училища и детски градини, насочени към повишаване на културата за опазване на околната среда. Ако харесвате това тяхно начинание и желаете да ги подкрепите, може да го направите чрез техния сайт.