Кампанията "Hello Varna! Hello World!"
Във Варна се проведе кръгла маса на тема „Технологиите, които определят бъдещето на дигиталната трансформация“. Тя е част от кампанията „Hello Varna! Hello World!“ на DXC Technology България. Събитието събра водещи експерти от IT сектора от България и чужбина, представители на бизнеса, на предприемаческата екосистема, както и на академичните среди. Министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева бе сред гостите на събитието.
Със серия от събития DXC Technology отбелязва сериозния си ангажимент за развитието си както в страната, така и по-специално във Варна. Компанията стартира дейността си в морската столица преди години с неголям офис. Понастоящем служителите в града наброяват повече от 400 души. В четвъртък те получиха своя нов, по-модерен, разширен и реновиран офис.
Визията на Министерството на иновациите и растежа
„Радвам се да присъствам на този форум, свързан с бъдеще, капацитет и технологии“, заяви министър Стойчева, която отбеляза, че България смело може да заяви, че дава принос в развитнието на интелектуалния и човешки капитал, който гради бъдещето в световен мащаб.
„Това за мен е изключитлено важно, тъй като съвпада с визията на Министерството на иновациите и растежа. Тя е свързана, с това да ребрандираме България като място за иновации, като място, в което създаваме продукти и услуги с висока добавена стойност, които са резултат на научна и развойна дейност. Ние сме на трето място в Югоизточна Европа по развитост и брой стартъпи, както сме и на второ място по привлекателност в Югоизточна Европа за отваряне на офиси на стартъпи. Това е показателно, че има динамика и възможност да се създават условия за т.нар. модел на отворена иновация, което също е един от 5-те приоритета, които сме набелязали като ключови за Министерството на иновациите и растежа“, каза още министър Стойчева.
„Необходимо е да привличаме инвеститори като DXC. Тя е една от първите компании, която работи точно по модела на отворена иновация и си взаимодейства със стартъпи в развиването на последното ниво технологии. Те са добър пример как в подобен вид взаимодействие те променят градове, общности, държави. Така че моделът на иновационни екосистеми и иновационни долини, е другото направление, в което нашето министерство ще работи“, допълни министър Милена Стойчева.
Изкуственият интелект и новите технологии
„Темата за изкуствения интелект, е тема, която отчитаме като значима за развитието на обществото и за това, че тя наистина ще предизвика значителна промяна в начина, по който живеем, в начина, по който работим, в начина, по който дори се забавляваме. Преди 10 години звучеше като тема от филм на бъдещето. Но както виждаме, навлизането на технологиите стана изключително бързо. В последните 2 години изкуственият интелект от технолгия, която набираше скорост, започна да се превръща в технология, която почти става част от ежедневието ни и се налага във всички сектори. България може да се похвали в това наравление с института INSAIT, който вече дава резултати от гледна точка на работата и привличането на значими капацитети в науката, както и в развиването на нови технологии. INSAIT вече има заявка да бъде фактор в региона и за Европа. Той е един от 5-те института, които в момента са признати за принос в сферата на развиването на последното ниво технологии“, сподели министърът на растежа и иновациите.
Темите, обсъдени по време на дискусията, бяха развитието на анализа на големи обеми от данни, изкуственият интелект, киберсигурността и сигурното използване на иновативните технологии.