Какво се е изисквало от варненската домакиня през XIX в.?

Варна през XIX век

Снимки и списание:

Регионална библиотека „Пенчо Славейков-Варна“ 

„Управлението на домашните дела и работи налага на домакинята строгото пазене на някои правила като условие за сполука“, пише в сп. „Домакиня“ от месец август 1894 г. „Който се бои и гнуси от работата или я счита за мъжка или наказание, той никога не напредва и малко по малко се озлочестява.“ В края на XIX в. на домакинските задължения се е гледало изключително сериозно. Това проличава от правилата, които в продължение на два броя са описани и обяснени на страниците на месечното списание.

Варна XIX век, жена

На първо място – ред

„Ред се изисква както за най-висшето, както и за най-нищожното домашно дело.“
„Безредието е врагът на всеки напредък, то причинява загуба на време и пари. Безредието страшно излага домакинята не само пред домашните й, но и пред целия свят, често дори подкопава семейното разбирателство“
Варна XIX век

На второ място – точност

„Неточността показва несъвършенство, отсъствие на добро възпитание, съмнителна нравственост и явна леност.“
Списанието съветва варненките да не оставят недовършена работа и бъркотии. „Никога не употребявайте изразите: приблизително, горе-долу, както се случи, говорете езика на числата, защото в него се намира висшата точност. Определяйте нещата, спазвайте си обещанията, плащайте си редовни дълговете, свършвайте си точно работите, без да жалите труда си.“
Варна, XIX век
На трето място – чистота
„Нечистите хора са мизерни, изнемощели и низки не само телом, но и духом. Чистотата допринася за достолепието на човек и е украса на сиромашията.“
 
Освен правилата за поведение от варненката се изискват още съвкупност от умения, приложими в ежедневието. Затова в списанието са поместени рецепти, схеми за шевици и кройки. Целта на изданието е нравствено обучение, възпитание на маниери, поведение и подобряване на нивото на култура и образованост.
 
От сп. „Домакиня“ дамите от XIX в. са разбирали последните достижения и изводи на науката. Например, тогава месото се е смятало за най-полезната и важна от всички храни. Твърдение, за което днес много хора биха спорили ожесточено. Цитират се известни личности като Бенджамин Франклин и се коментират теми за интериор и книги.  (Някои от цитатите са осъвременени и съкратени).
 
Мислите ли, че правилата от XIX в. са актуални и се спазват от съвременните домакини?
Какво се е изисквало от варненската домакиня през XIX в.?
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

Писането на кирилица е силно препоръчително. Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат нецензурни думи, изрази и фрази, които представляват явна или скрита реклама, също така тези които преценим за неподходящи по някаква друга причина. Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте секция Контакти.

Пазаруване във Варна: Топ 5 на най-добрите градски пазара

Дневен център „Ривиера“ отпразнува 18 години от основаването си

Благотворителен спортен ден “Единство”

Moving Body Festival пренася хората в света на танца и движението

Варна отпразнува Международния ден на Черно море с вдъхновяващи гости

Варненски ученик има своя физична теория

Християн Облаков представи новата си книга

За разликата в местните и парламентарните избори

Фестивал на науката увлече малки и големи

Министърът на културата връчи най-високата награда на художника Стоимен Стоилов

Сайтът използва бисквитки, част от които са от съществено значение за неговата функционалност, a други са за подобряване на практическата работа на потребителите. За да продължите да използвате сайта, трябва да приемете използването им. Можете да се запознаете с нашите Общи условия и Политика за поверителност.