Какви впечатления ще създадат на туристите Варна и курортите?

Автор: Руслан Дражев
Снимки: Теодора Михайлова, Руслан Дражев

През май, с наближаването на летния туристически сезон, насочваме вниманието си към курортните комплекси край Варна и състоянието, в което те се готвят да посрещнат лятната вълна туристи.

КК “Св. св. Константин и Елена”, намиращ се на 9 км от центъра на Варна, ни посреща със стандартна за зоната гледка – нови строежи на жилищни сгради и такива със смесена функция в южната си част, която на практика вече е повече жилищна зона, отколкото курортна. Югозападно от Гранд хотела се намират реализирани в последните 5 години групи от луксозни жилищни сгради тип затворен комплекс с приветливи и добре поддържани зелени площи на територията на съответния парцел. Сградите впечатляват с архитектурната си визия, която в контраст с масовото ново строителство в града, се отличава с отлично овладян стил, опростена геометрия, умерена цветова палитра и побор на фасадни материали. Така, естетически погледнато, сградите не изглеждат агресивни и дразнещи окото. Това, което не може да се види обаче, е колко дървесна растителност е била унищожена, за да бъде реализиран на нейно място всеки от проектите.

Това е по-лесно да се проследи в новите строителни площадки, каквато открихме в съседство с болницата за продължително лечение и рехабилитация – на мястото на х-л “Рубин”. Пред болницата пък, наблюдаваме интересен обект, а именно сграда тип “подпорна стена” – сграда, чийто “гръб” съвпада със стръмен скат на терена с вход откъм високата част на терена, разположен етажи над приземния етаж откъм другата страна на сградата (в случая, разположен по ръба на плажната ивица). По този начин, сградата “подпира” стръмния скат аналогично на подпорна стена. През 2019 г., подобен проект на плажа “Алепу”, южно от Созопол, предизвика бурни възмущения в цялата страна, с аргументи, че подобни практики представляват изкривено тълкуване на понятието “подпорна стена” и отварят възможности за експлоатиране на база на относителното значение на термина. Под натиска на еколози, обектът беше спрян през февруари 2023 г., а служебният регионален министър Иван Шишков не позволи да се реализира строителството в този район. Но въпреки масовото недоволство от обществото и опитите на политически фигури да съхранят красивия плаж, в крайна сметка, след дела, 5-членен състав на ВАС определи строителството като законно. 

Колкото и да е абсурдно и да будят неодобрение, многобройни подобни обекти на метри от морския бряг и върху пясъците на плажовете можем да открием в КК “Св. св. Константин и Елена” – място, което е станало пословично с безразборно строителство. По самия бряг или във вътрешността си, в тази зона ежегодно нови сгради сгъстяват средата за сметка на дървесното озеленяване, което е обичайната жертва. Въпреки че и към сегашния момент зеленината не е оскъдна, с времето тя е намаляла драстично, с което се вреди върху общия облик на курортния комплекс, който все повече придобива вид на обикновена градска среда, а не на зона, чиято главна функция е за почивка, рекреация и развлечения.

Отправяйки се към КК “Златни пясъци”, е редно да обърнем внимание на темата за транспорта в района. В последните години в КК “Св. св. Константин и Елена” няколко кръстовища бяха трансформирани в кръгови, което със сигурност допринася за вкарването на повече ред в движението в курорта, характерен с неподредената си улична мрежа, която на места беше довела до заформяне на нестандартни кръстовища, които бяха способни да объркат много водачи и пешеходци. Друго похвално развитие е откриването на втори вход и изход на курорта, който в продължение на дълги години преди беше преграден – при кръговото кръстовище южно от местност Манастирски рид, в близост до спирка “Миньор”.

Това, което остава актуален проблем обаче с връзката между двата големи курорта, е свлеченият участък от панорамния път в района на спирка “Трифон Зарезан” под националната спортна база “Спортпалас”. Участък от едва 110 метра, блокиран от двете страни, за да предотврати автомобилното движение по опасния разрушен път, вече две десетилетия остава неукрепен и невъзстановен. През годините се е говорело неведнъж за решаването на този проблем, вкл. с предложение за изграждането на мост, вместо укрепване на земните маси. През 2019-та варненският кмет твърди, че министерството на регионалното развитие и благоустройството отпуска нужните средства за укрепването на свлачището, с което следващата година би започнала работа по обекта. Уви, такива действия не биват предприети и през 2025 година, все още сме свидетели на ужасяващата гледка на унищожен участък от път и пропаднали постройки. През 2022 г., тогавашният министър на регионалното развитие и благоустройството Гроздан Караджов обещава, че за разрешаването на този проблем ще бъдат предоставени средства от държавния бюджет. През април т.г., кметът на Варна Благомир Коцев обяви, че в проектобюджета на града предстои да бъдат включени 3,24 млн. лв. за  ремонт на пътя за „Златни пясъци“ до свлачище „Трифон Зарезан“, но остава въпросът кога ще бъде възстановена цялата транспортна връзка, която не само би била по-прекият път, ами и би разтоварила трафика по другия, понастоящем единствен път водещ до курорта.

В “Златни пясъци” положението е различно от това в “Св. св. Константин и Елена” – строителството сега е по-слабо застъпено (до голяма степен, защото парцелите вече са застроени с хотели отдавна), като това не важи за зоната, съседна на Златни пясъци в южна посока, северно от “Спортпалас” и свлачището при “Трифон Зарезан”, където кипи строителна дейност в няколко имота. Гледките, на които се натъкваме в Златни пясъци, са характерни за мястото, нерешени проблеми с безбройните търговски обекти в постройки тип бараки, които загрозяват средата. Кметът е заявявал неведнъж, че ще се бори за т.нар. “дебаракизация”, но в този курорт (а той попада в рамките на община Варна) остава още много работа по този въпрос.

В такъв вид курортите край Морската столица ще посрещнат тазгодишните български и чуждестранни туристи. Кметът увери, че са направени проверки на сметопочистващата техника и че ще засили контрола над качеството на извършваната от тях дейност, както и че ще се търси вариант за откриване на нов клон на противопожарната служба в к.к. Златни пясъци. Също така, с влизането в действие на лятното разписание на обществения транспорт от/до курортните комплекси, автобусите на Градски транспорт ще се движат от по-рано до по-късно.

Туристическото лице на града пък продължава да страда от презастрояване, проблемно сметосъбиране, вандализъм без последствия и без бързи реакции по отстраняване на щетите, слаба поддръжка на обществените пространства и други. Ремонтите по крайбрежната алея не изглежда да водят до нищо различно от още повече предстоящо строителство по продължението ѝ, въпреки скандалните разкрития за договора, който предоставя на холдинга престижните 118 декара терени по варненското крайбрежие. В него е поставено условието, че изпълнителят трябва да осъществи инвестиция от 73.1 млн. лв. в рамките на 3 години, което не се е случило нито във времевата рамка, нито в посочените количества. Съответно, при неизпълнено условие, следва договорът да е прекратен/неактуален.

Въпреки това, варненци станаха свидетели на отсечени дървета, в разрез с обещанията на изпълнителния директор на “Холдинг Варна” АД Милчо Близнаков, че няма да пострада нито едно дърво, а че при стъпкана тревичка по време на дейността, би следвала компенсаторна програма. След това бяха запознати с инвестиционните намерения на холдинга да реализира разнообразни обекти по продължението на крайбрежната алея, а в последния месец наблюдаваме как алеята губи функцията си на такава и бива превръщана в улица с платно за автомобилно движение с тротоари – голямото опасение на гражданското общество.

В такава обстановка Варна, “Св. св. Константин и Елена” и “Златни пясъци” се готвят да посрещнат летните си гости.

Според вас способни ли са Морската столица и близките курорти да впечатлят туристите и да създадат приятни впечатления? Какво предполагате, че ще ги разочарова и трябва да бъде подобрено до следващото лято?

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

Писането на кирилица е силно препоръчително. Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат нецензурни думи, изрази и фрази, които представляват явна или скрита реклама, също така тези които преценим за неподходящи по някаква друга причина. Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте секция Контакти.

Провокативни сюжети и много въображение в новата изложба на Славена Петкова

Предстоят първите спектакли с аудиоописание за незрящи и обучение по достъпен театър

Хора в неравностойно положение показаха как може да се спортува активно

Поход за семейството се проведе във Варна

Делата, а не думите: ИКТ Клъстер – Варна създава партньорства за успех

Дарете кръв и гледайте кино: Варна стартира хуманна инициатива с билети за филмов фестивал

Хора в неравностойно положение показаха как може да се спортува активно

Оригиналност и талант в новата изложба на учениците от Музикалното училище

Предстоят първите спектакли с аудиоописание за незрящи и обучение по достъпен театър

Представиха книга за живота на Георги Парцалев

Сайтът използва бисквитки, част от които са от съществено значение за неговата функционалност, a други са за подобряване на практическата работа на потребителите. За да продължите да използвате сайта, трябва да приемете използването им. Можете да се запознаете с нашите Общи условия и Политика за поверителност.