Фотоизложба „Цветна феерия“ в Природонаучния музей

Източник: Регионален исторически музей – Варна
Снимки: Регионален исторически музей – Варна

От 7.04.2025 до 30.04.2025 г. в Природонаучния музей ще бъде представена фотоизложбата „Цветна феерия“.

Еспозицията представя част от работата на автора, професор д-р Димчо Захариев, вече 25 години в областта на ботаниката в ШУ „Еп. Константин Преславски“. Неговите изследвания са свързани с флористиката, лечебните и растенията с природозащитен статут, ендемитите, реликтните, инвазивните растителни видове и природните местообитания. Автор е на 15 книги, сред които „Флора на Североизточна България“ в няколко тома, „Албум на лечебните растения в България“ (достъпна онлайн), „Терциерни реликтни растения в България“ (достъпна онлайн), а за най-любознателните е електроната книга „Светът около нас в любопитни факти“.

Професор Захариев участва в национални проекти за лечебните растения в България и в създаването на Националната екологична мрежа „Натура 2000”. Ативно работи в картирането и определянето на природозащитното състояние на  местообитания и видовете в тях, в мониторинга и подобряването на състоянието на природните местообитания в защитените зони.

В снимките е запечатал част от приказно красивите цветове на българските растения. „Тези цветове са създадени от природата, за да привличат най-различни създания – пчели, пеперуди, бръмбари, а в други части на света – птици като пъстрите колибри и дори бозайници.“ – споделя авторът. – „Хората също не оставаме безразлични към цветната феерия. Ние използваме цветовете, например, за да покажем чувствата си към любимите – най-силните, най-искрените и най-истинските. Понякога пък скриваме зад цветята гузната си съвест. Цветовете ни съпътстват през целия ни живот – от неговото начало и дори след неговия край, за да ни напомнят, че красотата е преходна, но и вечна.“

Каним ви да се насладите отблизо на феерия от цветове на растения от различни кътчета на страната. Сред тях има и широко разпространени, и редки видове. Ще споменем само едно от тях – урумовото лале, което носи името на българския ботаник и учител Иван Урумов. То се среща единствено у нас, защитено e от Закона за биологичното разнообразие и е включено в Червената книга на Република България.

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

Писането на кирилица е силно препоръчително. Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат нецензурни думи, изрази и фрази, които представляват явна или скрита реклама, също така тези които преценим за неподходящи по някаква друга причина. Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте секция Контакти.

С голям интерес премина годишнината на Градската галерия във Варна

Две изключителни изложби на български скулптори в Градската художествена галерия

Изложба разкрива детската гледна точка за града

Легенди на България и Северна Македония се срещнаха в благотворителен мач за жертвите на пожара в Кочани

Впечатляваща арт инсталация привлича посетители в Градската художествена галерия

Незабравими емоции очакват варненци и гостите на града на мача между футболните легенди от САЩ ’94 и звездите на Северна Македония

Новите попълнения сред електробусите ще са отново китайски?

Великден е!

Разпети петък – най-мрачният ден в годината

Най-много пари за образование са заложени в бюджет 2025 на Варна

Сайтът използва бисквитки, част от които са от съществено значение за неговата функционалност, a други са за подобряване на практическата работа на потребителите. За да продължите да използвате сайта, трябва да приемете използването им. Можете да се запознаете с нашите Общи условия и Политика за поверителност.