Всеки варненец ежедневно се разминава с улични кучета. Понякога те са едно или две, а друг път се разхождат на глутници. Проблемът е от години и въпреки опасността за здравето и сигурността на гражданите опитите за неговото решение буксуват. В края на миналата година Комисията по обществен ред и сигурност прие програма за овладяване популацията на безстопанствените кучета на територията на община Варна за периода 2023-2027 г.
Програмата цели да се намали броят безстопанствени четириноги чрез хуманни методи. Препоръката на Световната здравна организация е уличните кучета да се кастрират, обезпаразитяват, ваксинират срещу бяс и да се връщат по местата на залавяне. Затова Общината предвижда масово кастриране на бездомните животни.
За разлика от Варна в Бургас броят на уличните кучета е сведен до минимум. В Западна Европа също много рядко се виждат безстопанствени животни, като Нидерландия дори стана първата страна в света без никакви улични кучета. В далечния XVIII в. там също е имало множество бродещи четириноги. Още тогава нидерландските власти прилагат метода за кастриране, ваксинация и връщане на кучетата, като евтаназия не е използвана.
И докато Бийтълс питат откъде идват всички самотни хора, ние се чудим откъде идват бездомните кучета. Домовете на хората и нерегламентираните развъдници са основните източници за изоставени животни. В програмата за овладяване на популацията се предвижда засилен контрол над домашните любимци. Към момента най-много безстопанствени кучета има в ромските махали, Морската градина, вилните зони, комплексите „Св. св. Константин и Елена“, „Златни пясъци“, „Чайка“ и местностите край Варна.
Световният пример доказва, че официално приетите мерки могат да действат и дават забележителни резултати.
Защо според Вас има толкова много безстопанствени животни по варненските улици?