Д-р Сталовски – доброволец при бедствия и пожари

Доброволецът д-р Филип Сталовски

 
Няколко мъже спускат рапел от Паметника на българо-съветската дружба във Варна. От хълма над спирка Почивка се открива прекрасна панорама, но никой сякаш не ѝ обръща внимание. Оборудвани с каски и спасителна екипировка, мъжете тренират – за случаи на бедствия, аварии, катастрофи, пожари и природни катаклизми, когато ще ги призоват на помощ.
 
Един от тях е Филип Сталовски. Отскоро член на клуба за екстремен туризъм при ТД „Родни Балкани“, доброволец от Доброволното формирование за овладяване и предотвратяване на бедствия, пожари и извънредни ситуации към Община Варна (с дни помагал на пострадалите от наводненията през 2022 г. в карловските села) и…  лекар от Спешна помощ! Той е на 27 години. Обича предизвикателствата – пък и как иначе би продължил да работи като спешен медик повече от 3 години към ЦСМП – Варна? И да се занимава с доброволчество и екстремни спортове?
 

Най-важното в спешната помощ

„Разликата между нашата работа и работата в спешните отделения на болниците е огромна. Ние работим на терен, разполагаме с ограничени ресурси, в екипа сме лекар и шофьор, а много често, за да овладеем ситуацията, ни трябват повече ръце – в буквален смисъл“, разказва д-р Сталовски. Той самият не се е сблъсквал с физическа агресия от роднини на пациенти, които са звънили за помощ, но му тежи, че вербалната агресия е всекидневие.

„Агресията няма етнос. Разбираме, че в подобни ситуации близките на пострадалия са под стрес, но най-важното правило в спешната помощ е безопасността. И на екипа, и на хората – за да не се превърнем и ние в пострадали. В такива случаи разчитаме много на помощта на полицията и другите органи на реда“, коментира младият лекар.

НЕспешните сигнали

Според д-р Сталовски един от най-сериозните проблеми в спешната помощ са НЕспешните сигнали:

„80% от обажданията са с нисък приоритет – викали са ни за текнала кръв от носа, за главоболие, за болки в ходилата, за болни възрастни хора, паднали от леглото. Друг проблем са сигналите от случайни свидетели, които се видели „нещо“, но нито могат да обяснят какъв е проблемът, нито да ни ориентират за локацията. Например, някой видял от 12-ия етаж човек да лежи на пейката пред блока и звъни на 112. А като отидем, се оказва, че човекът просто е легнал да си почине…“

Заключение

Все предизвикателства, за които трябва да имаш професионализъм, нерви и съпричастие. За да продължиш.

Същите качества изисква и спасителната дейност.

Сигурно затова д-р Филип Сталовски е част и от доброволците-пожарникари на общинско формирование за помощ при бедствия, и усилено тренира да овладее тънкостите на спасяването на пострадали в пропасти, пещери и скални масиви.

„Аз все още карам пещерния курс към клуб „Екстремен“. Трудно е, но ще го усвоя. Спасителната дейност ме привлича, свързана е с работа на терен и оказване на помощ. Тя е едно от нещата в живота, които имат смисъл“, признава д-р Сталовски и пуска една от чаровните си усмивки.

Още подобни статии може да разгледате в рубриката „Лица„. 

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

Писането на кирилица е силно препоръчително. Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат нецензурни думи, изрази и фрази, които представляват явна или скрита реклама, също така тези които преценим за неподходящи по някаква друга причина. Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте секция Контакти.

„Аз вярвам и помагам“ – капачки за благотворителна кауза

Защо пустее офисът на „Местни данъци и такси“ на площад „Мусала“?

Кайтсърф във Варна

Импро културата – новата мода във Варна

„Нежна сила: Жените в бизнеса говорят“ вдъхнови ученици и студенти във Варна

Студентите на Варна навлизат в света на иновациите с GEN-I: ГЕНЕРАЦИЯ ИНОВАЦИЯ

Автоматизирани подводни апарати ще картографират замърсяването в Черно море

Активни младежи искат да променят неефективните местни политики

Варненските ученици искат да учат в Нидерландия

Варна обменя опит с Италия по въпросите на ранното детско развитие

Сайтът използва бисквитки, част от които са от съществено значение за неговата функционалност, a други са за подобряване на практическата работа на потребителите. За да продължите да използвате сайта, трябва да приемете използването им. Можете да се запознаете с нашите Общи условия и Политика за поверителност.