Д-р Сталовски – доброволец при бедствия и пожари

Доброволецът д-р Филип Сталовски

 
Няколко мъже спускат рапел от Паметника на българо-съветската дружба във Варна. От хълма над спирка Почивка се открива прекрасна панорама, но никой сякаш не ѝ обръща внимание. Оборудвани с каски и спасителна екипировка, мъжете тренират – за случаи на бедствия, аварии, катастрофи, пожари и природни катаклизми, когато ще ги призоват на помощ.
 
Един от тях е Филип Сталовски. Отскоро член на клуба за екстремен туризъм при ТД „Родни Балкани“, доброволец от Доброволното формирование за овладяване и предотвратяване на бедствия, пожари и извънредни ситуации към Община Варна (с дни помагал на пострадалите от наводненията през 2022 г. в карловските села) и…  лекар от Спешна помощ! Той е на 27 години. Обича предизвикателствата – пък и как иначе би продължил да работи като спешен медик повече от 3 години към ЦСМП – Варна? И да се занимава с доброволчество и екстремни спортове?
 

Най-важното в спешната помощ

„Разликата между нашата работа и работата в спешните отделения на болниците е огромна. Ние работим на терен, разполагаме с ограничени ресурси, в екипа сме лекар и шофьор, а много често, за да овладеем ситуацията, ни трябват повече ръце – в буквален смисъл“, разказва д-р Сталовски. Той самият не се е сблъсквал с физическа агресия от роднини на пациенти, които са звънили за помощ, но му тежи, че вербалната агресия е всекидневие.

„Агресията няма етнос. Разбираме, че в подобни ситуации близките на пострадалия са под стрес, но най-важното правило в спешната помощ е безопасността. И на екипа, и на хората – за да не се превърнем и ние в пострадали. В такива случаи разчитаме много на помощта на полицията и другите органи на реда“, коментира младият лекар.

НЕспешните сигнали

Според д-р Сталовски един от най-сериозните проблеми в спешната помощ са НЕспешните сигнали:

„80% от обажданията са с нисък приоритет – викали са ни за текнала кръв от носа, за главоболие, за болки в ходилата, за болни възрастни хора, паднали от леглото. Друг проблем са сигналите от случайни свидетели, които се видели „нещо“, но нито могат да обяснят какъв е проблемът, нито да ни ориентират за локацията. Например, някой видял от 12-ия етаж човек да лежи на пейката пред блока и звъни на 112. А като отидем, се оказва, че човекът просто е легнал да си почине…“

Заключение

Все предизвикателства, за които трябва да имаш професионализъм, нерви и съпричастие. За да продължиш.

Същите качества изисква и спасителната дейност.

Сигурно затова д-р Филип Сталовски е част и от доброволците-пожарникари на общинско формирование за помощ при бедствия, и усилено тренира да овладее тънкостите на спасяването на пострадали в пропасти, пещери и скални масиви.

„Аз все още карам пещерния курс към клуб „Екстремен“. Трудно е, но ще го усвоя. Спасителната дейност ме привлича, свързана е с работа на терен и оказване на помощ. Тя е едно от нещата в живота, които имат смисъл“, признава д-р Сталовски и пуска една от чаровните си усмивки.

Още подобни статии може да разгледате в рубриката „Лица„. 

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}

Писането на кирилица е силно препоръчително. Сайтът не носи отговорност за съдържанието на коментарите и мненията, изказани в тях. Запазваме си правото да изтриваме коментари, които съдържат нецензурни думи, изрази и фрази, които представляват явна или скрита реклама, също така тези които преценим за неподходящи по някаква друга причина. Моля, обърнете внимание, че коментарите не са начин за връзка с нашия сайт. В случай, че искате да се свържете с нас, моля ползвайте секция Контакти.

Избори 2023, Варна

‘Не значи не!“ – филм за превенция на насилието над тийнейджъри

Изложба „Легенда за платната“

Благотворителен спортен ден “Единство”

Бляскавото откриване на Business Lady Club Варна

Министърът на отбраната откри изложба във Военноморския музей във Варна

31 октомври – Международен ден на Черно море

Показаха четирите бенгалски тигърчета във Варненския зоопарк

Избори в стил фолк

За птиците и боклуците

Сайтът използва бисквитки, част от които са от съществено значение за неговата функционалност, a други са за подобряване на практическата работа на потребителите. За да продължите да използвате сайта, трябва да приемете използването им. Можете да се запознаете с нашите Общи условия и Политика за поверителност.