През последните години в Бургас се реализираха различни красиви и забележителни проекти като Магазия 1, Планетариума, Планетум, Ченгене скеле, парка Healing island и преобразяването на малката пешеходна улица „Алеко Константинов“. Техните архитекти гостуваха във Варна в рамките на тазгодишното издание на „Форум за Варна 2024 – добрите примери“, за да разкажат повече за своята работа.
Те споделиха за предизвикателствата, с които са се сблъсквали и компромисите, които е трябвало да направят, за да осъществят идеите си. Общото във всички лекции беше вдъхновението и чувството за удовлетвореност след завършване на подобни проекти, които подобряват средата в града. Архитектите бяха убедени, че Варна и Бургас могат да си сътрудничат за постигането на по-добри резултати. Така на шега двата града се обединиха под името „ВарБург“.
В събитието се включиха архитектите Галина Милкова и Моника Маринова от Студио Think Forward с лекция за “Градски пространства за пълноценно здраве”, Емилия Попова от REM Consult GmbH/ HafenCity University Hamburg с лекцията “Ролята на предпроектните проучвания за развитието на градски пространства”, Мариана Сърбова и Десислава Стоянова – МOTTO architectural studio, Ателие 129 говориха по темата “Нови крайбрежни пространства за хората” и Емил Бурулянов – Decor Design Архитекти Бурулянови, Съюз на архитектите в България – дружество Бургас, Сдружение “Посока Бургас” с лекция “Механизми за реализация на качествени градски пространства”.
„Форум за Варна 2024 – добрите примери“ се организира от сдружение “Пространствата на Варна“ в партньорство със Съюз на урбанистите в България и с подкрепата на фонд “Култура” – Община Варна, Полския институт в София, Посолството на Кралство Дания в България, Посолството на Кралство Нидерландия в България, Съюз на архитектите – дружество Варна.
Снимки: Теодора Михайлова